Mimiko #6

Mimiko se jmenuje, protože když první prototyp testovala moje dcera začla jí říkat Mimiko a mě nic lepšího nenapadlo. Hold jak roste stává se větší a větší součástí Sheredek =)

Mimiko je zabaleno do zavinovačky, která může sloužit i jako dečka. Vychytávka na mimiku je PUPÍK. No řekněte, které dítě neprojevilo prostě mega zájem o pupík. Takže mimiko ho muselo prostě mít. Je takový vykulený a neustále dudá.

Oproti klasickým Sheredkám, Shereďákům a Shereďatům je kratší, hubenější a má kratší končetiny. Je tak akorát do ručky 2letého dítěte (otestováno doma =)).

Pokud máte zájem o jinou zavinovačku než je vyfocená u Mimika napiště mi, prosím do poznámky k objednávce nebo e-mailem Vaši představu a pokud to jen půjde, ráda vyhovím (barvy, popřípadě vyšité jméno atp.)

Mimika nejsou atestované pro děti do tří let. Jsou šité z atestovaných materiálů. Jen některé šňůry (vlasy, šnůrka u zavinovačky a končetiny) jsou recyklované a tudíž někdy bez atestu.

MIMIKO:

Velikost: 9x30cm (od hlavy po nohy) / 9x19 (v zavinovačcee bez chlupů na hlavě)

Váha: 44g

Složení: Vnější Materiál: 72% Bavlna, 25% Vlna , 2% Elastan; Vnitřní Materiál: 100% Polyester

ZAVINOVAČKA:

Velikost: 18x18cm

Váha 19g

Složení: Vnější Materiál: 98% Bavlna, 2% Elastan; Vnitřní Materiál: 100% Polyester

___

When my daughter was testing the first prototype of this doll, she started calling it "Mimiko" (in Czech Baby is MIMINKO, and it was hard for her to pronaunciate). I could not come uop with a better name so I stuck with Mimiko. Well, she is becoming a bigger and bigger part of Sheredky as she grows up =)

Mimiko is tightened into a swaddle blanket, which can be used as a regular blanket as well. A special gadget on Mimiko is the BELLYBUTTON. Do tell me, do u know any child who is not fascinated with them? So Mimiko just had to have it =). They are all goggly and non stop stucked to their pacifiers.

Mimikos are shorter and thinner in comparison to classic Sheredky Shereďáci and Shereďata. Their arms and legs are shorter, too. They are just fine to be grabbed by a two years old (tested at home=)).

In case u are interested in a different swaddle blanket tha shown on the photo, please leave a comment with your order or send me an e-mail on katka@sheredky.com. Let me know what you'd like the blanket to look like (colours, embroidered name etc.) and I'll be happy to fulfill that as much as that'll be possible.

Mimikos are not atested to be used by children under the age of 3 years, They are made of atested materials. However, some of the jersey strings (arms, legs, hair and string from the blanket) are recycled, therefore I am not sure whether those are atested.

MIMIKO:

Size: 9x27cm (from head to toe) / 9x18 (in the swaddle blanket without the hair)

Weight: 44g

Composition: Outer Fabric: 72% Cotton, 25% Wool , 2% Elastane; Filling: 100% Polyester

SWADDLE BLANKET:

Size: 18x19cm

Weight: 20g

Compossition: Outer Fabric: 98% Cotton, 2% Elastane; Filling: 100% Polyester


490,00 Kč