CO

nedokonalé panenky

Sheredky jsou postavičky, které nejsou typicky hezké. Nemají dlouhé řasy a dlouhé husté vlasy. Naopak. Mají na hlavě spíš pár chlupů a dva křivý zuby nebo vypláznutý jazyk. Každá z nich je originál. Jednotlivé kousky, které tvoří obličej jsou vystřižené od ruky, každý kousek je ručně přišitý a ty chlupy jsou pečlivě umístěny. Každá je šitá ručně a každá má ty křivý zuby křívý jinak. A přesně takové mají být. Stejně jako lidi. Může se stát, že dva lidi budou mít taky Sheredku Kláru a ta bude mít stejně barevné oči a vlasy... ale přesto nebude stejná.

Zatím to jsou: Sheredky , Shereďáci, Shereďata a Shereďátka

... a doplňky k nim


Sheredky můžete doladit. Sheredkám a Shereďatům můžete obléknout sukýnky; tylové či bavlněné, nebo čepičky. Můžete je různě kombinovat a tak si Sheredku přizpůsobit tak, aby vám s ní bylo dobře. Shereďákům zase sluší gaťky se sníženým sedem.

TIP: oblečte Sheredce sukýnku ze stejné látky jako její tělíčko a rázem má šatičky

Pokud doma nemáte Sheredek dost. Nebo prostě nechcete panenku ale Sheredky se vám líbí, můžete si vymalovat nebo nevymalovat magnet s Sheredkou a lípnout ho třeba na lednici.

A protože jsou Sheredky skvělý originální dárek, tak ji můžete objednat v dárkovém balení. A protože nemám ráda zbytečné odpady, tak je balení látkové a tak se může dál a dokola používat.

TIP: pytlík můžete sladit s Sheredkou třeba barvou šňůrky.

KDO

BA Katka Adamcová Gyürüsi

Vzhled Sheredky vznikl při mém studiu vysoké umělecké školy, jedné dlouhé noci na koleji v roce 2009. Ale až do roku 2017 byl návrh na panenku zavřený ve skicáku a čekal, kdy ho pustím do světa. Na všechno ale přijde ten správný čas. Sheredka by byla jen grafický návrh, nebo zajímavě vypadající panenka, kdyby opustila pokoj na koleji kdykoliv dřív, než právě teď. Teď mají v sobě odvahu, nadhled, naději a pohled na svět a na život, který se pořád vyvíjí.

Jsem výtvarnice, designérka, malířka, grafička, máma, zapálená šička a uklizečka i bordelářka, Mám ráda barvy a hlavně černou. Nemám ráda plasty.

PROČ

... protože nejsme dokonalý


a zapomínáme na to. Okolní svět nás nutí být dokonalí, jiní než vlastně jsme. Měli by jsme být krásní (podle daných pravidel), chytří (vědět o ekonomice, umění, biologii, literatuře atd.), vyrovnaní (nerozčilovat se, nebýt smutní, nebrat si věci osobně) ... Ale to přece nejde! Nikdo se nemůžeme vyznat ve všem. Já třeba o politice vím prd. Nikdo nemáme ideální postavu. A hlavně: co je ideální postava? Každý má představu jinou (hlavně časopisy =S). O povahových rysech ani nemluvě. To je prostě lidské. A my se snažíme to, co je "špatně" různě skrývat a předstírat to "dobré".

JAK

vznikly a vznikají

Sheredky vznikaly dlouho a vlastně krátce. První Sheredka vznikla jako kresba jménem Caz. A jak to, že vypadá, tak jak vypadá? No asi tak, že jsem sama v Londýně na koleji v příšerném Peckhamu do noci kreslila a stýskalo se mi po rodině. Při kreslení Caz (jak jsem ji tehdy říkala) jsem vzpomínala na to, jak o mě táta vždy vyprávěl jako o tříleté holčičce, co měla dva zuby a tři chlupy a vztekala se, že chce limonádu. Nemůžu si pomoct, ale zní to jako taková šeredka.

Z kresby pak byl grafický panáček, pak akrylový obraz na malém plátně a pak tetování. No a pak dlouho nic. Ale touha něco s Caz vytvořit, tam byla pořád. Až jednoho večera vznikla první šitá Sheredka. Tehdy ještě pod pracovním názvem "Potvuurka". Už ani nevím, jak ten název vlastně vznikl. Bylo to asi měsíc před porodem mého prvního dítěte (né, že by jich teda bylo víc). Já, pod vlivem všemožných mateřských hormonů, tvořila všechno možné. Tehdy jsem háčkovala houbičku na mytí nádobí (ano čtete správně, ty hormony dělaj s člověkem divy). Když byla hotová houbička na nádobí i na sprchování, tak jsem si řekla, že bych mohla konečně ušít i tu panenku. A u jedné nezůstalo. Za týden jich bylo dalších dvaadvacet. Kuchyňský stůl, podlaha, židle a často i sedačka a část linky, byly zahaleny haldamy látek, nití, nákresů a součástek k šicímu stroji.


Nenechte sebe se měnit pro nikoho a nic. Jste přesně takoví, jací máte být, s tím dobrým i špatným. Doufám, že až budete držet tu svou Sheredku, tak Vám přesně tohle bude připomínat.

a jak funguji

"Ve své praxi se setkávám s lidmi, kteří hledají sami sebe, hledají svoje ztracené já a smysl života. Až v uzavřeném a bezpečném prostoru si dovolí pomalu otevírat potlačené myšlenky v sobě -zaznívají věty jako bojím se, závidím, nenávidím, zlobím se, nechce se mi, nemám rád. Všichni občas prožíváme vnitřní nepokoje, ale jako bychom se báli to dát najevo, aby nás lidé nepřestali mít rádi a my nezůstali opuštěni. A tak se snažíme to "šeredné" v nás, ať už je to cokoli, v sobě skrývat a potlačovat. A to dokonce i v případě, že to vlastně ani šeredné není, že se nám prostě jen něco nelíbí nebo chceme žít jinak než od nás ostatní očekávají.

Sheredka je pro mě symbolem odvahy, dát najevo to šeredné z nás. Nebát se být sám s sebou, protože abychom mohli stát nohama pevně na zemi nemůžeme ukazovat jen jednu "nohu", tu pozitivní a milejší, musíme odhalit a stoupnout si i na tu méně hezkou. Vyrovnaný člověk je jen ten, který si je vědom svých předností, ale i slabostí. K vyrovnanému životu je potřeba přijmout celou svou osobnost, tedy i negativní stránky.

Sheredka je krásným symbolem odvahy vystavit světu i své slabosti, sdělovat i to šeredné, uvědomit si, že i když uděláme šerednou chybu nebo se cítíme šerední, stále se můžeme mít rádi.

Panenka vám může posloužit jako totem na cestě, kde potřebujete odvahu. Můžete ji uložit do postele nebo si ji vystavit a pokaždé se ráno vzbudit s myšlenkou, že můžete být sami sebou a že i to šeredné v nás je kus nás, který nám slouží k tomu, abychom se cítili úplní.

Až se budete chystat na cestu, ze které máte strach nebo se budete bát něco udělat, vezměte si s sebou panenku Sheredku do kapsy a představte si, že jí odevzdáváte všechny vaše nepříjemné pocity a zároveň vám dodává odvahu. Sheredka je šitá jako originál. Připomíná vám, že nikdo není stejný jako vy a cítit se jako originál budete ve chvíli, kdy se stanete osobností, kdy přijmete svou pozitivní i negativní stránku sebe sama a budete úplní."

Mgr. Tereza (Zahrádková) Malimánková

Poradna THERAPIA

.